NEJVĚTŠÍ PORTÁL ON-LINE VÝUKY V ČR A NA SLOVENSKU

ANGLIČTINA

Individuální výuka je nejefektivnějším způsobem jak si rychle zlepšit znalost jazyka.

 1. Potřebujete se rychle dostat na vyšší úroveň znalosti jazyka?
 2. Máte omezené časové možnosti a potřebujete, abychom se vám přizpůsobili?
 3. Preferujete výuku připravenou podle vašich potřeb?
 4. Učíte se raději bez přítomnosti ostatních studentů?
 5. Nemáte čas dojíždět a uvítali byste, kdyby výuka probíhala doma nebo ve firmě?
 6. Neotevřel se skupinový kurz jazyka, který se chcete naučit?

Pokud jste si na některé z otázek odpověděli kladně, jste na správném místě. Nyní už stačí pouze vyplnit nezávazný poptávkový formulář nebo nám zavolat (+ 420 732 460 457).

Jaké informace budeme potřebovat?

 • o jaký jazyk se jedná
 • jakou úroveň jazyka ovládáte
 • na jakou úroveň jazyka se potřebujete dostat a za jak dlouho
 • jak často by měla výuka probíhat
 • ve kterém čase byste výuku preferovali
 • o jakého lektora máte zájem (Naši lektoři)

Na základě vašich požadavků vám sdělíme cenovou kalkulaci výuky.

NEBOJTE SE ON-LINE VÝUKY
S JAZYKONEM JE TO SNADNÉ
  Žádná registrace
  Žádné přihlašování
  Žádná instalace programů
zjistěte více
JAK ZAČÍT

LEKTOŘI ONLINE

Ilona


Co učím:
 ANGLIČTINA, ŠVÉDŠTINA
Vzdělání:
 Masarykova univerzita, obory: Skandinávská studia (Mgr.), Pedagogické asistentství anglického jazyka (Bc.)
Zkušenosti s výukou:
 Učím anglický jazyk na základní škole. Mám zkušenosti s individuální i skupinovou výukou anglického i švédského jazyka. Strávila jsem čtvrt roku pracovně ve Spojených státech. Mám státní zkoušku z AJ (úroveň C1).
Co mě baví:
 Ve volném čase ráda sportuji (tanec, plavání). Učím se cizí jazyky a zdokonaluji se v těch, které již znám. Mezi mé záliby také patří cestování a ráda se setkávám s novými lidmi.
Jana P


Co učím:
 ANGLIČTINA, CZECH LANGUAGE
Vzdělání:
 Jihočeská univerzita, obor: Učitelství anglického a českého jazyka (Mgr.), Masarykova univerzita, obor: Psychologie (Mgr.), krátkodobé jazykové pobyty v Oxfordu a Dublinu.
Zkušenosti s výukou:
 Výuka angličtiny na základní a střední škole, v jazykových kurzech pro děti i dospělé, obchodní angličtina, čeština pro cizince, výuka psychologie pro manažery na VOŠ.
Co mě baví:
 Jazyky, knihy, cestování, deskové hry.
Monika R


Co učím:
 ANGLIČTINA, JAPONŠTINA
Vzdělání:
 Masarykova univerzita, obory: Japanistika (Bc.), Japanese Language Proficiency Test (JLPT) – úroveň N2 (pokročilý). Certificate in Advanced English (CAE) - certifikát pro jazykovou úroveň C1.
Zkušenosti s výukou:
 Již od střední školy se věnuji doučování anglického jazyka. Spolu s nástupem na vysokou školu jsem začala doučovat i japonský jazyk, a to jak individuálně, tak skupinově. Doučuji osobně i prostřednictvím Skype. V rámci výuky zohledňuji individuální potřeby studentů a mým cílem je, aby hodiny byly zábavné a zároveň co nejefektivnější.
Co mě baví:
 Kreslení, čtení knih, sledování japonských a korejských seriálů.
Miguel


Co učím:
 ANGLIČTINA, ŠPANĚLŠTINA
Vzdělání:
 I studied at Universidad de Zaragoza, in Spain, for three years and one year at Masaryk University during my Erasmus. My fields of study are Education and English. Teaching experience: I have taught individual lessons in Spanish during my studies in Spain and English conversation lessons in Brno. Estudié durante tres años en la Universidad de Zaragoza, en España, y durante un año en la Universidad de Masaryk mientras estaba de Erasmus. Mis estudios se centran en Educación e Inglés.
Zkušenosti s výukou:
 I have taught individual lessons in Spanish during my studies in Spain and English conversation lessons in Brno. He impartido clases individuales en español durante mis estudios en España y clases de conversación en inglés en la escuela Heureka, en Brno.
Co mě baví:
 I love meeting people and traveling because it is a great way to discover the world as its best and grow as a person. My other passions are communication, sports and songwriting. Me encanta conocer gente y viajar porque es una manera de descubrir todo lo que el mundo ofrece y crecer como persona. Mis otras pasiones son la comunicación, los deportes y la música.
Alexander


Co učím:
 ANGLIČTINA, ŠPANĚLŠTINA
Vzdělání:
 Universitat de Vic - Universitat Central de Catalunya. Field of study: Mechatronics engineering, Science and Technology Faculty. I have also lived and studied abroad twice in Iceland: Tækniskólinn (Electronics and Icelandic for foreigners) and Brno, Czech Republic: VUT (Erasmus + programme).
Zkušenosti s výukou:
 Despite my studies being focused in engineering, I have worked since beginning 2018 as English teacher or tutor and in 2019 as Spanish teacher as well. My first year I taught all levels from beginner (A1) to intermediate-advance (B2) and all ages, from 5 years old to 18 years old and beyond. During 2019 I started teaching Spanish in Brno, Czech Republic through conversational methodology.
Co mě baví:
 To be able to share my thoughts and ideas among the rest of the people around me. That is one of the reasons I enjoy teaching, because it is a way of knowing and hearing new stories and experiencies and I get to help the students to improve the way they express themselves in the new language. I am a very talkative guy so I "push" others to practice, practice and practice by telling me about them. This made me into a great listener. I can talk about ANYTHING, however I am interested in technology news, culture learning (and traveling of course), cooking, nature and sports. Other topics are always welcome: sciencie, dance, pop culture, health, politics, taboo topics (I love those), TV shows, movies, music, games... YOU NAME IT! :D
Michaela


Co učím:
 ANGLIČTINA, NĚMČINA
Vzdělání:
 Technická univerzita Liberec, Magisterský studijní program Učitelství pro 2. stupeň Zš, AJ-NJ. Specializace v pedagogice: AJ-NJ se zaměřením na vzdělávání (Bc.) Půlroční studijní pobyt ve Freiburgu v Německu. Účast na letních jazykových školách od programů DAAD a AKTION.
Zkušenosti s výukou:
 Individuální a skupinová výuka němčiny, dětská skupinová výuka němčiny a angličtiny v jazykové škole v Liberci. Absolvování pedagogických praxí na ZŠ. Díky účastem na letních jazykových kurzech v Lipsku a Českých Budějovicích se prohloubil můj zájem o cizí jazyk němčinu. V rámci stipendijního programu od českého a saského ministerstva školství sbírám zkušenosti jako asistentka ve výuce českého jazyka na příhraničních školách v Sasku.
Co mě baví:
 Odpočinek v přírodě. Rekreační sportování – country tanec, jízda na kole, běh. Starost o psa. Rodina. Poznávání kultury (divadlo, hudba, cizí jazyky, zvyky,…).
Aleksandra


Co učím:
 ANGLIČTINA, RUŠTINA
Vzdělání:
 Komsomolsk on Amure State Technical University, Russia. Field of study: BA in Linguistics and Translation (5 year degree course) in English and French.
Zkušenosti s výukou:
 I have a higher education and experience in teaching and translating. But this is not the main thing! The main thing is that my students feel comfortable and easy with me. I was teaching various age groups one-to-one and in small groups. Russian and English languages have been my favorite subjects since school. I like to help people and see my impact in the development of their communication skills. Я открытый и общительный человек. Носитель русского языка с лингвистическим образованием и глубоким пониманием русской культуры. Буду рада практиковать с вами и разговорную речь, и грамматику. На занятиях ориентируюсь на то, с какой целью вы учите язык. И стараюсь сделать уроки максимально интересными.
Co mě baví:
 Knitting and meanwhile watching historical documentaries. Dancing (jazz-modern). DJ-ing. I like to get new impressions and inspiration from travelling.
Chiara


Co učím:
 ANGLIČTINA, ŠPANĚLŠTINA, ITALŠTINA
Vzdělání:
 Università degli studi di Catania, Italy (Master's degree) Fields of study: English and Spanish languages and literature, Italian for foreigners, linguistics. I have gained my language skills through different study experiences abroad in England( language course with INPDAP), Spain (TANDEM Escuela Internacional Madrid) and Greece (Erasmus exchange program).
Zkušenosti s výukou:
 As teacher i undertook different experiences in kindergarden and primary schools. I get experience as traductor of texts and translator's familiarity with the subtitling process. Moreover, after my personal experience in the «A. Diaz-A.Manzoni» nursery school of Catania, I wrote a dissertation on the acquisition of the LS to children during their infancy and on the new studies on teaching languages and linguistic theories from 1960 onwards.
Co mě baví:
 I am a very friendly, optimistic and broad- minded person. My greatest passion is ballet but I love travelling, meeting new people and learning about different cultures. Learning about other cultures stimulates your mind and forces you to think in new ways.
Juan Carlos


Co učím:
 ANGLIČTINA, ŠPANĚLŠTINA, JAPONŠTINA, CZECH LANGUAGE
Vzdělání:
 Universidad de Cádiz, Licenciado en Lingüística. Masaryková univerzita, Erasmus program. UIBE, CATTI program, Beijing, China.
Zkušenosti s výukou:
 Despite my studies being focused on languages I have worked since beginning 2008 as a Spanish, English and Japanese teacher or tutor. In my first year I taught at Masaryk University. In Czech Republic, i have taught in many language schools. In China i have taught Spanish and English to kids (even 3 years old kids) and adults. I can also speak a decent Czech :)
Co mě baví:
 I want to teach not only languages but their way of thinking. Understanding the culture is understanding the language. I enjoy teaching, i have been doing it for 12 years. I am a calm person who likes conversation a let people show themselves at their own rythm. I can also push if needed. . Every conversation topic is welcome, What do you like to talk about? I like traveling, reading, games, films and also martial arts like kung fu or taiji.. Do you want to learn, study and have fun at the same time? !Nos vemos!
Caian


Co učím:
 ANGLIČTINA, PORTUGALŠTINA, BRAZILSKÁ PORT.
Vzdělání:
 EF English School in Boston, Business and Economics Bachelor Program at Mendel University in Brno (currently studying).
Zkušenosti s výukou:
 I started teaching in 2017 while I was studying in United States where I was teaching Portuguese for foreigners at the beginner level, it was when I discover my passion about teaching language and help the others to achieve their goals in a new language. When I came back I started to give classes also in English at all levels.
Co mě baví:
 As a good Brazilian, the thing that I most like to do is meet new people, know new stories and share mine with them. I am a talkative and warm person who likes to go for physical activities and travel abroad.
Joe


Co učím:
 ANGLIČTINA
Vzdělání:
 The University of Phoenix, Field of study - Business Communication, International Business affairs, and Negotiations. Wyoming Technical Institute - Advanced Automotive Technology, Engine management systems, Power flow Technology, Hydraulics, Service management. ESL certification. Bachelor's Degree, Technical Degree.
Zkušenosti s výukou:
 I'm a native speaker from California and I have been teaching a wide range of English fields. Business, technical, general English, certificate preparation KET, PET, FCE, etc. Audio dubbings, written text corrections, technical manuals, and interpreting business negotiations. In addition, I spend my summers participating in children's summer camps and further educating pedagogical workers in teaching seminars.
Co mě baví:
 I enjoy sports, american football, fishing, hunting, traveling, and the culinary arts.
Iva Z


Co učím:
 ANGLIČTINA, FRANCOUZŠTINA
Vzdělání:
 Masarykova univerzita, mezifakultní dvojoborové studium Hospodářská politika a Francouzský jazyk pro hospodářskou a administrativní činnost (Bc).
Zkušenosti s výukou:
 Mám zkušenosti s individuální výukou jazyků a díky mému čtyřletému působení v mezinárodní firmě, kde jsem každý den pracovala současně v angličtině i ve francouzštině, mohu kromě obecného jazyka předat i odborné znalosti obou jazyků, zvláště z oblasti obchodu, administrativy a IT.
Co mě baví:
 Ve volném čase se věnuji mým třem životním vášním, kterými jsou cizí jazyky, cestování, tanec – především latinskoamerické tance, literární tvorba.
Mariia


Co učím:
 ANGLIČTINA, RUŠTINA
Vzdělání:
 Státní institut ruského jazyka A. S. Puškina, Rusko, obor: výuka ruštiny jako cizího jazyka. Masarykova Univerzita, obor: Anglický jazyk a literatura.
Zkušenosti s výukou:
 Skupinové a individuální výuce ruštiny se věnuju třetí rok. Absolvovala jsem kurz "Asistence při výuce ruštiny na univerzitě", po ukončení kterého jsem pracovala v Centru jazykového vzdělání Masarykovy univerzity. Co se týče individuální výuky, mám praxi s různými studenty: jak s dětmi, tak i s dospělými, jak s Česky, tak i Anglicky mluvícími. Snažím se vytvořit přátelskou a důvěrnou atmosféru. Мне нравится помогать студентам добиться их целей: сдать экзамен, повысить уровень знания грамматики или просто улучшить разговорные навыки. Я и сама люблю изучать языки, поэтому верю, что учебу можно сделать приятной и увлекательной.
Co mě baví:
 Cestování, hudba, filmy, seriály, komiksy, poezie, asijská kultura, jídlo a vaření.
Püren


Co učím:
 ANGLIČTINA, TUREČTINA
Vzdělání:
 Çanakkale Onsekiz Mart University – Sociology (Bachelor degree); Mendel University – Regional Development (Master's degree); Çanakkale Onsekiz Mart University – Pedagogy Program; American Cultural Association Turkey branch – English Language Certificate
Zkušenosti s výukou:
 I have started teaching English and Turkish in 2018 after I moved to The Czech Republic. I enjoy teaching my mother tongue and I have been giving individual lessons to foreigners who want to learn Turkish for the last two years. At the same time, I do English conversation lessons with young learners of different levels. I am happy to offer them creative lessons in this enjoyable journey of language learning.
Co mě baví:
 Travelling, discovering new kinds of music, yoga, taking photos are some of the things I enjoy the most in life. Reading about art and science and trying to learn about new cultures are among my other interests.
Anežka


Co učím:
 ANGLIČTINA, JAPONŠTINA
Vzdělání:
 Masarykova univerzita, Japanistika (Bc.). Studijní pobyt na univerzitě Tokyo University of Foreign Studies v Japonsku. JLPT N3. Jazyková zkouška z angličtiny (Centrum zahraniční spolupráce) – úroveň B2.
Zkušenosti s výukou:
 Již několik let doučuji angličtinu a japonštinu všechny věkové kategorie. Mám zkušenosti s doučováním studentů s dyslexií, dysgrafií či ADHD. Výuku upravuji podle potřeb studenta a jsem empatický lektor.
Co mě baví:
 Kromě lásky k cizím jazykům již od malička edituji videa, tancuji a jezdím na koních. Už pár let si vyrábím vlastní kosmetické produkty – říkají mi alchymistka nebo čarodějnice (vyberte si :D), dále začínám s Kung Fu a v neposlední řadě miluji procházky do lesa.

POPTÁVKOVÝ FORMULÁŘ


Copyright © 2016 Jazykon / Jazykové kurzy a výuka